Barbara Oliwiecka wnioskuje, by nie zapraszać biskupa Janiaka na uroczystości miejskie

Radna klubu Koalicji Obywatelskiej Barbara Oliwiecka wnioskuje do prezydenta Krystiana Kinastowskiego, by ten nie zapraszał na miejskie uroczystości biskupa Edwarda Janiaka. Takie stanowisko jest reakcją na premierę filmu braci Sekielskich.

Radna Barbara Oliwiecka skierowała do prezydenta Kalisza oficjalne pismo w tej sprawie:

“16 maja 2020 roku odbyła się premiera filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” poświęconego problemowi pedofilii w Kościele katolickim oraz tuszowaniu przez hierarchów kościelnych takich przestępstw. Przypadek molestowania seksualnego dzieci oraz  tuszowania i ukrywania tych przestępstw przez hierarchów kościoła przedstawiony w  filmie dotyczy bezpośrednio Diecezji Kaliskiej.  Wobec księdza Arkadiusza Hajdasza, który dopuścił się przestępstw seksualnych toczy się obecnie postępowanie w prokuraturze, zaś sprawa biskupa Edwarda Janiaka, ordynariusza Diecezji Kaliskiej posądzonego o tuszowanie przypadków molestowania, została skierowana do Stolicy Apostolskiej.  

 Krzywda, jaką wyrządzono dzieciom i sam precedens ukrywania tych przestępstw wstrząsnęły opinią publiczną.  Jako Miasto mamy moralny obowiązek zareagować i wyrazić swój sprzeciw wobec takich działań. Z szacunku dla ofiar pedofilii, z szacunku dla prawa wnioskuję, aby do czasu jednoznacznego wyjaśnienia udziału biskupa Edwarda Janiaka w sprawie tuszowania przestępstw seksualnych w Kościele katolickim na uroczystości miejskie, zamiast ordynariusza Diecezji Edwarda Janiaka zapraszać innych przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy w żaden sposób nie są i nigdy nie byli łączeni z aferą pedofilską.   

Pragnę zaznaczyć, że  nie znam osobiście biskupa Edwarda Janiaka. Z różnych źródeł wiem,  że  biskup wiele razy angażował się w działania charytatywne w naszym mieście i nie jest moim celem umniejszanie tych zasług. Niemniej  w sytuacji, gdy organy kościelne oraz państwowe w sposób bardzo opieszały reagują na problem wykorzystania seksualnego w Kościele katolickim, oraz tuszowania tych przestępstw, to do nas obywateli należy obowiązek wyrażenia sprzeciwu. Jestem przekonana, że taka społeczna presja, jasny sygnał, że nie ma zgody na takie działania, przyspieszy nie tylko kwestię wyjaśnienia sprawy udziału biskupa, ale również przyczyni się do zdecydowanego rozwiązania problemu pedofilii we wspólnocie katolickiej, w szczególności w Diecezji Kaliskiej.  

Mam nadzieję, że przy kolejnym układaniu listy gości z okazji ważnych uroczystości miejskich weźmie Pan pod uwagę mój wniosek jak również petycję mieszkańców, która oddolnie pojawiła się wczoraj w sieci, wspierająca mój postulat. “

 117 total views,  1 views today

admin

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.